EGY ÚJABB VÍZ ALATTI VÁROS TERVE

2015. SZEPTEMBER 26-27.

A két évvel ezelőtti „Leköltözne Ön a víz alá?” című írásomat az mondatokkal kezdtem: „Közel hatvan évvel ezelőtt, 1956. szeptemberében Jaques-Yves Cousteau szenzációs bejelentéssel állt a CMAS kongresszusán a világ elé, úgy vélte elérkezett a Homo aquaticus korszaka. A legendás kapitány kifejtette - véleménye szerint - a technikai fejlődés eljutott arra a fokra, hogy biztosítani tudja, „némi beavatkozással”, a légző rendszerük átalakításával az  emberek életben maradhatnak a víz alatt, sőt, le is költözhetnének az új, ott építendő hatalmas városokba. Persze ha víz alatt élőknek a kedve úgy tartja, feljöhetnek a felszínre, s a szárazföldön is élhetnek majd. (A tüdő semleges folyadékkal történő feltöltésére és az élethez szükséges oxigén közvetlenül a vízből való kinyerésére utalt Cousteau. Az előbbi „átalakítást” akkoriban már a gyakorlatban is kipróbálták és a kísérletek több-kevesebb sikerrel is jártak.  Szerk. megjegyzése) Cousteau kapitány szavait mohón jegyzetelték a szenzációra éhes újságírók, s öles címsorokkal jelentek meg a történelmi bejelentésről szóló cikkek a világsajtóban. A sajtó lelkes fogadtatása ellenére a Homo aquaticus-ról szóló fejtegetés azért a búvárok körében nem talált osztatlan sikerre. Az adott korszak másik legendás búvára, Hans Hass professzor meglehetősen szkeptikusan nyilatkozott az emberiség víz alá költözésének lehetőségéről. Hass híres könyvében, az Érintetlen mélységek utolsó fejezetében, az Újra a mélybe ír - többek között - részletesebben kételyeiről. (Az Érintetlen mélységekben című könyv eredetileg német nyelven 1971-ben Münchenben, magyar nyelven pedig 1974-ben jelent meg. Szerk. megjegyzése) Talán nem minősül tiszteletlenségnek az álmait megfogalmazó néhai kapitány iránt, ha a közelmúltban megboldogult professzor kételyeit leegyszerűsítve úgy összegezem, hogy véleménye szerint gyakorlatilag lehetetlen, hogy az emberiség tartósan a víz alá költözzön, hisz sem élettanilag, sem technikailag ez hosszútávon és tömegesen nem kivitelezhető.

Nos, az eltelt évtizedek Hans Hass professzor véleményét támasztották – egyenlőre – alá, hiszenmég napjainkban sem léteznek még víz alatti telepek sem, nem hogy városok, ahol  Homo aquaticus-ok csoportjai élnének.(Legalábbis mi így tudjuk. Szerk. megjegyzése) Azt is hozzá kell tenni, hogy Jaques-Yves Cousteau egykori vélekedése szerint a tömeges víz alá költözés 2010 körül fog bekövetkezni. Ilyen nagyformátumú kérdésben persze egy-két évtizedes tévedés könnyen elképzelhető. Kérdés tehát mit hoznak a következő esztendők… (A magam részéről - KKA - osztom Hans Hass több, mint negyven évvel ezelőtti álláspontját.)…”

Annak ellenére, hogy azóta sem érkezett el a Homo aquaticus korszaka, időről-időre kisebb nagyobb, egyszerűbb, vagy fényűzőbb, általában átmeneti, de azért hosszabb időtartamra szolgáló víz alatti létesítmények terve jelenik meg a világsajtóban, s vannak olyanok is szép számmal, melyek nem csak a tervezőasztalnak (és a sajtónak Szerk. megjegyzése) készülnek. (Megjegyzem a hivatkozott írásomban, melyből a bevezető mondatokat idéztem, szintén bemutattam néhány ilyen megvalósult víz alatti építményt.)

Nos, most egy újabb, ha szabad úgy fogalmazni gigantikus részben víz alatti, részben felszín feletti építmény együttes tervéről találtunk híreket. Ez a szállodákat, bevásárló- és szórakoztatóközpontokat, luxuslakásokat, óceánjáróknak és privát yachtoknak való dokkokat, víz alatti, tengeralattjáróknak szolgáló kikötőket, valamint a tenger élő világát bemutató üvegfalú termeket tartalmazó együttes Kínában épülne fel. A jelenlegi elképzelések szerint tíz négyzetkilométer területű (!) és hatszögletű modulokból álló komplexumot a londoni székhelyű Design Office tervezte. Természetesen a létesítmények kiszolgálását-ellátását a lehető legzöldebben tervezik megvalósítani…

Amennyiben a világhálón barangolunk, akkor még számos más hasonló érdekes létesítmény terveivel találkozhatunk. Kérdés az, hogy mennyire lesz ezekből a nagyratörő - akarom mondani mélybetörő - tervekből valóság. Úgy tűnik, hogy a mai tervezők nem akarják az embereket végleg a víz alá költöztetni…

Kollár K. Attila felhasználva a termalfurdo.hu, dezeen.com, buvarinfo.hu anyagait