MÁRCIUS

Március hónap elnevezése a latin Martius hónapnévből ered, jelentése Marsra, a hadakozás istenére emlékeztet. Az ősi római naptárban az év első hónapja volt, megfelelve a térségben szokásos tavaszi napéjegyenlőségi évkezdésnek. Március a tavaszt sejtető remény, a kikelet, a megújulás, az ifjúság és a forradalom hónapja. Harmadik hónapunk régi magyar neve Böjtmás hava. Az elnevezés arra utal, hogy a március a böjt második hónapja. Az egyházi évben a nagyböjt - a farsangot záró hamvazószerdától húsvétvasárnapig terjedő időszak - java márciusban van. A székely naptár egy szép, reményt és bizalmat sugárzó névvel illeti márciust: Kikelet hava. Régi magyar kalendáriumokban találkozhatunk a Tavaszelő hónapnévvel. A csillagászok Kos havának nevezik, mely a március 21-ével kezdődő új csillagászati év első hónapja.

Húshagyókedd mozgó ünnep, a farsang utolsó napja. (Idén, 2019-ben március 5-e.) Nevét onnan kapta, hogy régen a másnapján – hamvazó szerdán (idén, 2019-ban március 6-a.) – kezdődő negyvennapos húsvéti böjti időszak (nagyböjt, szent idő, Jézus Krisztus negyven napi böjtölésének, majd kínszenvedésének emlékezete) teljes hústilalommal járt. Hamvazó szerda nevének eredete: az őskeresztények vezeklésként hamuval szórták be a fejüket. A XII. századtól általános egyházi szertartássá vált a hamvazkodás. A templomban azt a hamut használták erre a célra, amely az előző évi szentelt barka elégetésével keletkezett. Mise előtt a pap megszentelte a hamut, majd az eléje járuló hívek homlokát megjelölte vele. Közben a következő mondatot mondta: Emlékezzél meg ember, hogy porból lettél és porrá leszel. Húshagyókedden – húshagyatkor – igazi karneváli hangulat uralkodott. Idén (2019-ben) Húsvét jeles napjai márciusban kezdődnek, s majd áprilisban folytatódnak... (Nagyböjt első vasárnapja: március 10., Virágvasárnap április 4-e, Nagy-, vagy Zöldcsütörtök április 18-a, Nagypéntek április 19-e, Nagyszombat április 20-a, Húsvét vasárnap április 21-e, Húsvét hétfő április 22-a.) A húsvéti ünnepkörről Kalendáriumunkban április hónapnál található részletes ismertető.

Március ünnepei, jeles napjai...

Március 01. Polgári Védelem napja

A nukleáris fegyverek elleni harc nemzetközi napja

Március 03. A békéért küzdő írók világnapja - 1984 júniusában a Nemzetközi Pen-Club hirdette meg.

Március 08. Nemzetközi Nőnap - A nemzetközi szocialista nőmozgalom II. konferenciáján, 1910. Augusztusában, Koppenhágában határozták el, hogy megemlékeznek arról a 40 ezer textil- és konfekcióipari munkásnőről, akik 1857. március 8-án béregyenlőségért és munkaidő-csökkentésért sztrájkoltak. Magyarországon 1914-ben ünnepelték először.

Március 12-e Gergely napja (helyenként Tavaszkezdő napnak is nevezik), mely alkalmas az elkövetkező hetek időjárásának megjósolására: a csúnya idő korán beköszöntő tavaszt jelez. E naphoz kapcsolódó, de már feledésbe merült (?) szokás a gerelyjárás (hagyománya a IX. századig nyúlik vissza), melynek célja az iskola, a tanulás megkedveltetése, a tanító számára adományok gyűjtése.

Március 14. Nemzetközi Pí nap - Március 14 = 3.14 E napon született Einstein.

Március 14. Gátellenes világnap. Az 1997-ben Curitibában (Brazilia) elfogadott ún. Curitibai Nyilatkozat fő üzenete: "A víz az életet és nem a halált szolgálja!"

Március 15. - 1848-as forradalom és szabadságharc első napja...

Március 15. Magyar Sajtó napja - 1990 óta ünnepeljük, mert 1848-ban ezen a napon nyomtatták az első szabad magyar sajtó termékeit: a 12 pontot és a Nemzeti dalt.


A 12 pont és a Nemzeti dal

Március 19. Szent József - aki többek között a munkások védőszentje -napja
A cigányság világnapja

Március 21. A csillagászati tavasz és a Koshavának kezdőnapja
Rasszizmus elleni világnap

Március 21. Szent Benedek napja

Március 22. Víz világnapja - Az 1992. évi dublini környezetvédelmi világkonferencia javaslatára. Cél, hogy óvjuk, védjük környezetünket, s ezen belül kiemelten is a Föld vízkészletét.
A magyar fordítók és tolmácsok napja

Március 23. Meteorológiai világnap - Az 1873-ban alapított Nemzetközi Meteorológiai Szervezet utódaként 1950. március 22-én Genfben megalakult a Meteorológiai Világszervezet (WMO). A szervezet 1951-ben kezdte meg működését, majd 1961. március 23-án újjáalakult.

Március 24. Tuberkolózis világnap - Koch Róbert 1882. márc. 24-én ismertette a TBC kórokozójának, a Koch-bacillusnak a felfedezését. A WHO 1996-ban nyilvánította világnappá.
Gábor arkangyal - az angyali üzenet - napja

Március 27. Színházi világnap - A Nemzetközi Színházi Intézet bécsi közgyűlése 1962-ben elhatározta, hogy megemlékeznek a Párizsban működő Nemzetek Színházának 1957-es évadnyitójáról. Magyarországon 1978 óta ünnepeljük "Thália papjait".

MÁRCIUSBAN TÖRTÉNT

- 1783. március 12-én született Kőszeghi-Mártony Károly hadmérnök (Elhunyt: 1848.), a levegős „életmentő készülék” (légzőkészülék) feltalálója. A készülék elsősorban légzésre alkalmatlan terekben történő használatra volt alkalmas.


Kőszeghi-Mártony Károly emléktáblája a soproni Cézár-ház oldalán

- 1859. március 6-án született a francia Louis Boutan, 1893-ban elkészítette el a világon az első víz alatti fotográfiát.

- 1878. március 26-27-án Nello Ottonelli nehézbúvár végrehajtotta a franciaországi híres-hírhedt Vaucluse forráskráterben az első búvármerülést, mely során 23 méter mélységbe jutott le.

- 1885. március 23-án született Yves Paul Gaston le Prieur (elhunyt: 1963. június 1.) francia tengerésztiszt, az első autonóm, sűrített levegős légzőkészülék megalkotója ó
Az ő nevéhez fűződik még a meleg vízzel töltött búvárruha, a kisebb kompresszorok, a fotózáshoz használható vízzáró dobozoknak, az első cápavédő ketrecek és a víz alatti vadászathoz „puskák” fejlesztése, majd Párizsban, 1936-ban az első kedvtelési célú búvárklub megszervezése. Az „Első merülés” (Premier de Plongee) című könyve 1956-ban jelent meg.


Yves Paul Gaston le Prieur

- 1965. március 26-án alakult meg az FTSK DELFIN Könnyűbúvár Szakosztály, akkor még Víz alatti Kutatócsoport néven.

 
Rádai Ödön

- 2004. március 7-én távozott el körünkből életének 77. évében Rádai Ödön, az első magyar békaember.

Az oldal, az Euro-Hungária Alapítvány támogatásával készült