FEBRUÁR

Február, az esztendő legrövidebb hónapja, még akkor is, ha szökőévhez érünk. A február (Februarius) elnevezés eredete még az antik rómaiakhoz vezet vissza. Ovidius Római naptárából tudjuk, hogy az esztendő második hónapjában lévő jeles napok közül számos a megtisztuláshoz kötődött. Az előző hónapok vígasságai miatt szükség is volt a lelki-testi tisztulásra. Ilyen szertartásokhoz használt anyagok gyűjtő neve a "februa" (mások szerint februm - tisztulás), mely a hónap nevévé is vált. Második hónapunk régi magyar neve Böjtelő hava, ami a Húsvét előtti böjt közeledtét jelzi. (Az elnevezés kapcsolódhatott ahhoz is, hogy fogyóban a kamrában az elmúlt évi termés.) A székely naptár a természetből merít a névadáskor: Jégbontó hava, a meteorológia Télutóként említi februárt. A hó első - hosszabb - felét a Vízöntő csillagkép uralja, amit a Halak követnek. Ez a hónapunk a farsang időszaka, a mulatságok, vigasságok, a bálok, ideje. A farsang mindig január 06-án, Vízkereszt napján kezdődik és hamvazó szerdáig tart, ami a Nagyböjt előtt 40 nappal van.

Február ünnepei, jeles napjai...

Február 01. Civilek Napja. Az 1994-ben alakult Civil Parlament Magyarországon 1997-ben február 1-jét jelölte meg a Civilek Napjának. 1998-ban tartották meg először, felhívta a figyelmet arra, hogy ha nem működnek kellő számban civil szerveztek, akkor az önkormányzatokra sokkal több feladat és felelősség hárul.

Tisza Élővilágának Emléknapja. Romániában 2000. január 31-én a Szamos felső folyásának vízgyűjtő területén működő román-ausztrál tulajdonú Aurul bányavállalat cianiddal és nehézfémekkel szennyezte a Szamost és a Tiszát. A szennyeződés február 1-12. között vonult le a Tiszán ökológiai katasztrófát okozva a folyó élővilágában. Erre emlékezve az Országgyűlés 2000. június 16-án elfogadott határozatának 10. pontjában február 1-jét a Tisza Élővilágának Emléknapjává nyilvánította.

Február 02. A hónap második napján a tél további hosszára következtethetünk. A néphit úgy tartja, hogy ezen a napon kijön a medve a barlangjából és körül néz. Amennyiben meglátja az árnyékát, akkor visszamegy a barlangba, mert még hosszú lesz a tél, hideg, fagyos, havas napok sokasága következik. Amennyiben viszont nincs árnyék, felhős, hideg, havas idő van, úgy a medve arra gondol, hogy közel a tavaszi kikelet, s kint marad a szabadban...

Gyertyaszentelő Boldogasszony. Azért szenteltetjük meg az emberi természetet jelképező gyertyákat, hogy az isteni Fény kiáradjon és eltöltsön.

A vizes élőhelyek világnapja.

Szerzetesek Világnapja.

Február 03. Szent Balázs napja. Örmény származású katolikus püspök, vértanú ünnepe. A torokfájásban szenvedők és a birkanyírók védőszentje.

Február 04. Rákellenes Világnap.

Február 06. A magyar rádiótechnikai fegyvernem napja. Először 1994-ben tartották meg ezt a napot, arra a rádiótechnikai bravúrra emlékezve, hogy Bay Zoltán és kutatócsoportja 1947. február 6-án saját fejlesztésű radarral, a világon akkor egyedülálló eljárással mérte meg a Föld-Hold távolságot.

Február 09. A 2. Magyar hadsereg pusztulásának emléknapja. A II. világháború egyik legnagyobb magyar katasztrófája volt a 2. magyar hadsereg pusztulása a Don-kanyarban. 1943 januárjában a szovjet hadsereg általános támadást indított. Ennek esett áldozatául a Voronyezs térségében harcoló 2. magyar hadsereg; 40 ezren haltak hősi halált, 70 ezer katona került fogságba, akik közül szintén tízezrek vesztették életüket.

Február 11. Betegek világnapja. 1993-tól II. János Pál kezdeményezésére ünneplik. Célja, hogy "Isten egész népe kellő figyelmet szenteljen a betegeknek, illetve segítse elő a szenvedés megértését."

Február 14. Valentin napja, ekkor szokás szerelmes-szeretetteljes üzeneteket küldeni, az érzéseket kifejező ajándékot adni.

Szent Cirill és Metod ünnepe.

Epilepsziával élők napja. Valentin az epilepsziások védőszentje, a WHO kezdeményezésére tartják.

Február 19. Zsuzsanna napja.

Február 21. Nemzetközi Anyanyelvek napja.

Február 21-22. A Halak havának kezdete.

Február 22. Bűncselekmény áldozatainak napja. 1990. február 22-én tette közzé az Európai Tanács a bűncselekmények áldozatainak chartáját, és ez a nap azóta a kontinens számos országában az áldozatok napja. Magyarországon a Fehér Gyűrű Közhasznú Egyesület kezdeményezésére 1993 óta tartják.

Február 24. Szent Mátyás napja, akit sokan Jégtörő Mátyásként ismernek. Szent Mátyás apostolt Júdás árulása után sorshúzással választották a „tizenegyek”  maguk közé, hogy velük együtt „tanúskodjék Krisztus föltámadásáról" (ApCsel 1,26). Mátyás apostol vértanúságot szenvedett Krisztusért, a hagyomány szerint nyakazó bárd oltotta ki életét. Ezért szokták bárddal vagy szekercével ábrázolni, s választották az ácsok és mészárosok védőszentjüknek. Sok népi hiedelem és szokás fűződik nevéhez és ünnepnapjához. Szokás mondani, hogy „ha Mátyás jeget talál, töri, ha nem talál, csinál”. Ha Mátyás napján még fagy, akkor a jégtörő éleztetni adta a csákányát. A néphagyomány szerint az apostol ezen a napon osztja ki a sípokat a madaraknak, hogy újra énekeljenek. A Mátyás-napi időjárásból lehet jósolni az éves termésre, tojásszaporulatra. A hideg idő jó termést jelent, a szeles pedig kevés tojást. Ha Mátyáskor esik, akkor a jég elveri majd a termést, a szőlő savanyú lesz. A Mátyás napján fogott hal az egész évi szerencsés halászat előjele. Egyes vidékeken azt tartják a Mátyás-napkor kikelő kiscsirke verekedős lesz. A szökőnapot a régiek Mátyás ugrásának hívták, mivel február 24-én toldottak be egy napot, így Mátyás ünnepe február 25-ére csúszott.

Kovács Béla

Február 25. A kommunizmus áldozatainak emléknapja. (A kommunista diktatúrák áldozatainak emléknapja) Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott (58/2000. (VI. 16.) határozata értelmében minden évben ezen a napon emlékezünk meg a Kommunizmus Áldozatainak Emléknapjáról. Kovács Bélát, a Független Kisgazdapárt főtitkárát 1947. február 25-én a megszálló szovjet katonai hatóságok jogtalanul letartóztatták és a Szovjetunióba hurcolták, ahol nyolc évet töltött fogságban.

Február 28. Kalevala napja - A finn nép ünnepe. Elias Lönrot néprajztudós 1835. február 28-án tette közzé az első Kalevala-kötethez írt előszavát. Az eposz jelentős hatással volt a finn kultúrára és a világirodalomra egyaránt.

Február második vasárnapja - Házasság Világnapja. A kezdeményezés 1981-ben indult útjára az Amerikai Egyesült Államokból, amikor Bálint (Valentin) napon Baron Rouge város polgármestere, Louisiana állam kormányzója és a katolikus egyház meghirdette a "Hiszünk a házasságban" programot, mely1983-ban nyerte el a világnap címet.

Február utolsó vasárnapja - Idegenvezetők napja.

FEBRUÁRBAN TÖRTÉNT

- 1901. február 2-án, Budapesten született Ugray Károly, akit méltán tekinthetünk a nehézbúvár tevékenység, a búvármunka végzés, a „búvármesterség” magyarországi megalapozójának…


Ugray Károly

W. Beebe: Félmérföldnyire a tengerszíne alatt

- 1937. februárjában keltezték a fordítók az előszót az első Magyarországon megjelent - részben a búvárkodásról szóló - könyv, William Beebe: Félmérföldnyire a tengerszíne alatt című kötetéhez.
- 1973. február 10-i merülésük alkalmával Kovács György és Plózer István az ABKSZ búvárai először jutottak be a Hévízi-tó forrásbarlangjába.

Az oldal, az Euro-Hungária Alapítvány támogatásával készült