MEDÚZÁK

2009. OKTÓBER 31.

Október elején Máltán jártunk. Érdekesség volt, hogy minden merülőhelyen meglehetősen sok gyökérszájú medúzával (Rhizostoma pulmo, Gyökérszájúak rendje, Ordo Rhizostomae) találkoztunk. A gyökérszájú medúza sárgás-barna harang alakú ernyőjének átmérője néha a 80 centimétert is meghaladja. Sajátos szerve a karjai összenövésével kialakult szájcsöve – innen ered a neve is – aminek segítségével, nagyobb falatokat is el tud fogyasztani. Mi számos fél méternél nagyobb átmérőjű példánnyal találkoztunk minden merülésünk alkalmával. Egyes példányok a víz között úsztak, mások a – láthatóan – a fenékre süllyedtek mert már elpusztultak. A legtöbb medúzát Máltáról Gozóra hajózva kompunk mellett fedeztük fel, helyenként szinte összefüggő felhőt képeztek. Búvárvezetőnk, Nagy Gábor, a Lagoon Málta Divecenter vezetője elmondta, hogy a medúzákkal szerencsénk van, mert ezekből az emberre teljesen veszélytelen fajtából ritkán fordul elő ilyen mennyiség a máltai vizekben. Elmondta azt is, hogy a nyár elején egy kisebb méretű, de igen kellemetlen csípésű medúza fordult elő nagy számban a szigetek partjainál. A medúzaveszélyre a Máltai Idegenforgalmi Hivatal a strandokon, illetve merülőhelyeken elhelyezett táblákkal hívja fel a figyelmet.

Hazaérkezésünk után egy érdekes írásra bukkantunk a stop.hu oldalán. A cikk arról számol be, hogy tengerbiológusok Anglia partjainál egy érdekes jelenségre figyeltek fel: két delfin labdának használt egy nagyobb medúzát, s legalább egy negyedórát dobálták egymásnak. A játékos állatok hátsó uszonyukat használták ahhoz, hogy a medúzát kiemeljék a vízből és elhajítsák társuk felé. Mivel a delfinek nem táplálkoznak medúzával, így nem a zsákmányukat próbálták meg gyengíteni, vagy megölni, hanem csak játszottak.

A medúzák teste szinte kizárólag vízből áll. Sokan úgy gondolják, hogy ez az állat túlságosan sérülékeny, s többnyire a vizek-hullámok kénye-kedve szerint sodródik. Nos ez alapvető tévedés. A medúza a magába szívott vizet kipréseli, s így meglehetősen gyors és irányított haladásra képes, mely eléri, sőt meg is haladhatja egyes ragadozóhalak sebességét is. Tudományos kísérletekkel azt is bizonyították, hogy egy nagytestű medúza akár egy 80 kilogrammos súlyt is képes elhúzni.

Nagy Gábor búvárvezetőnk a merüléseink alkalmával számos víz alatti felvételt készített a medúzákról, melyből néhányat megosztunk T. Olvasóinkkal! Köszönjük Gábornak, hogy a képek közléséhez hozzájárult!


SZERKESZTŐSÉG