LEVEGŐ KRISTÁLYBÓL – GONDOLATOK EGY ÚJDONSÁG KAPCSÁN

2014. OKTÓBER 17.

Merülésre készülődünk a hajó fedett fedélzetén. Rekkenő a hőség, a levegő szinte áll. Igyekszünk a búvárruhát mielőbb felvenni, mert pillanatok alatt elborítja a testünket az izzadtság s nem csúszik, hanem szinte ránk tapad a félig felvett neoprén. Régi kedves búvárbarátom, M. Laci készülődik mellettem. Csendben mondja: „Annyi újdonság volt már a búvárfelszerelések között az elmúlt évtizedekben, én már csak a kétkomponensű búvárruhára várok. Egy krémmel bekeni magát merülés előtt az ember, ami olyan védelmet biztosít, mint a neoprén, majd a merülés után pedig egy másikkal eltávolítja azt…” Igen, ez lehetne egy nagyon jó dolog” - bólogattam válaszként. Rövid idő múlva a teljes felszerelésben állunk a hajó végében. Valahogy nagyon lassan megy a kikötés, telnek-múlnak a perecek, s várakozunk már úgy öt-tíz perce is… Kezd nyomni az ólomöv, s úgy tűnik, mintha egyre nehezebb lenne a légzőkészülék is. Laci újra megszólal: „Ja, és várom, hogy mikor találják fel a digitális levegőt…” Merülőcsoportunk több tagja helyeslően bólogat… Végül sikerül a hajó biztonságos rögzítése, egymásután gyorsan a vízbe jutunk, s egy újabb érdekes víz alatti felfedezésre indulunk. Azért a kétkomponensű búvárruhát és a digitális levegőt nem felejtem el. S több búvárbarátom emlékezetében is megmarad Laci „kívánsága”, mert időről-időre valaki újra és újra szóbahozza…

A kétkomponensű búvárruhára úgy látszik, hogy még várni kell, de a digitális levegő – vagy valami ahhoz hasonló – már itt van a küszöbön. Igaz, nem olyan, mint az A99, amit a Csillagok háborújában Qui-Gon Jinn és Obi-Wan Kenobi használt a Naboo bolygón, amikor a gangenek víz alatti világát keresték fel. (Az alábbi képeinken sorrendben: Qui-Gon Jinn és Obi-Wan Kenobi az A99-el / Az A99 / Obi-Wan Kenobi merül a szerkezettel)

Persze nem kell a „jövőbe menni” az A99-hez hasonló légzőkészülékért. Már a „múltban” is használtak ilyesféle szerkezetet, igaz csak filmen. Az 1965-ös Tűzgolyóban a Sean Connery alakította 007-es ügynök, illetve a Bierce Brosnan által életrekeltett 2002-es Halj meg máskor! James Bondja is ilyesféle szerkezetekkel voltak felvértezve.

Az idei év első hónapjában röppent fel egy hír – ami elsőre szenzációsnak tűnt – Jeabyun Yeon dél-koreai tervező megálmodta a filmekből már jól ismert miniatűr légzőkészüléket. A Triton fantázia nevű szerkezet úgy működik – leegyszerűsítve a technikai megoldást –, mint a halak kopoltyúja: kiszűri a vízben lévő oxigént, amit kis kamrákban tárol el, a vizet pedig kiengedi. Így a kisméretű légzőkészülék használója kényelmes tud lélegezni a víz alatt. Sajnos, egyenlőre a tömeggyártásra és forgalomba hozatalra még jócskán várni kell, mivel a Tritonról szóló hírek szerint is szükség van még néhány év fejlesztésre és tesztelésre…

S a közelmúltban jelent meg egy újabb, szintén szenzációsnak tűnő hír, mely szerint egy speciális kristály képes megkötni és ki is bocsátani nagymennyiségű levegőt. Az Aquaman Crystal legfontosabb összetevője a kobalt, ami egy külön erre a célra kialakított szerves molekula segítségével képes az oxigén felszívására. A oxigént hő, vagy nyomás hatására tudja leadni a speciális anyag.  A dániai University of Southern, Christine McKenzie professzor asszony által vezette kutatócsoport eredményéről számos neves világhálós oldal is tudósított. A cikkekből az is kiderül, hogy a kutatók még dolgoznak a legjobb megoldáson. Megjegyzésre érdemes, hogy a felfedezés nem csak a búvárok számára lehet hasznos, de az oxigénpalackhoz kötött tüdőbetegeknek (is) lehet nagy segítség. (Az írásunkból elérhető cikkben a mennyiségek kicsit ellentmondásosak, kérjük azonban ezen tegye túl magát az olvasó. Szerk. megjegyzése)

Egyenlőre úgy tűnik, hogy sajnos M. Laci barátomnak, búvártársamnak – a többi búvárral, s természetesen velem együtt – még várnia kell a digitális levegőre, vagy valami ahhoz hasonló, apró és „zsebben hordható” légzőkészülékre…


Kollár K. Attila