EGY USZONY, AMI SZÉP IS, JÓ IS: SEAWING NOVA

2009. JÚLIUS 8.

Nem tudni, hogy milyen volt az időjárás, amikor Louis de Corlieu francia tengerésztiszt az általa feltalált és szabadalmaztatott úszássegítő eszközt, az uszonyt bemutatta a haditengerészet magas rangú tisztjeinek. Az viszont biztos, hogy az érdektelenség és az elutasítás miatt úgy érezhette a feltaláló, hogy felette sötét, borús az ég. Találmánya melynek hasznosságában rendületlenül, és mint később kiderült, jogosan bízott azonban néhány éven belül szétoszlatta a sötét felhőket, mivel az USA haditengerészete jónak tartotta az új eszközt, megvásárolta a szabadalmat és hadrendbe is állította. Így, ha esett, vagy szakadt az eső, Monsieur Corlieu úgy érezhette, hogy felette kék az ég, süt a nap, hiszen a korábbi elutasítás után komoly elégtételt kapott. A szakmai és üzleti siker ellenére valószínűleg a feltaláló még legszebb álmában sem merült fel, hogy fél évszázaddal később számtalan búvárfelszerelést gyártó cég mérnökei évről évre azon fognak fáradozni, hogy találmányából, az uszonyból újabb és újabb típusokat fejlesszenek. Pedig ezt hozták a gyorsan elszaladó évtizedek. Ennek mi búvárok részben örülhetünk. Örülhetünk, mert mindig jelennek meg olyan új uszonyok, melyek elődjeikhez viszonyítva nem csak színesebbek, divatosabbak, hanem jobbak is, tehát hasznos segítőink a merülésekben. Örömünket azonban némileg elronthatja, hogy nem túl könnyű eligazodni az uszonyok széles kínálatában. A sokszínűség miatt ma már a búvártanfolyamokon az uszony kiválasztás szempontjairól megtanult ismérvek (leegyszerűsítve: feleljen meg a lábfej méretének és a láb izomerejének) alapján gyakorta nem tudunk dönteni… A felszerelés ismertetőknél nem annyira szokványos talán kicsit hosszúra is nyúlt bevezető után egy érdekes, új uszonyt mutatunk be T. Olvasóinknak.

Amennyiben ezzel a csillogó, fekete színű, érdekes, akár kecsesnek is mondható formájú tárggyal valaki a modern eszközök kiállításán, egy üvegvitrinében találkozna, s nem pedig egy búvárbolt polcán az sem lepődhetne meg nagyon. Azért, mert a Scubapro Seawing Nova uszony egy kimondottan szép búvárfelszerelés.
Ez a modell teljesen eltérő a Scubapro korábbi hasított, vastagabb tollú uszonyaitól, mivel egy alapvetően új fejlesztési elgondolás alapján készítették. Az uszony formáját első ránézésre meglehetősen nehéz meghatározni, a hosszított, ívelt, a lábfej felé némileg elkeskenyedő alakra a legmegfelelőbb meghatározás a teljesen egyedi kifejezés. Az egyedi mellett érdekesnek is mondható uszony első ránézésre vékonynak tűnik. Kézbe véve valóban vékony, azonban, ha meglengetjük, akkor kiderül, hogy ez a vékonyság nem jár együtt az uszony toll túlzott hajlékonyságával. A merevséget az egész uszonytesten végig futó két- és a tollon lévő további két borda biztosítja.

Mivel vékony az uszony, így meglehetősen könnyű is, a speciális anyaga, illetve bordázata a merevítés mellett a szilárdságát biztosítja. A merevség ellenére az uszony kellően hajlékony is, ezt elsősorban a lábrész és a tolóerőt biztosító uszonyrész (a toll) között kialakított érdekes formájú rések segítik elő. A gyártmányismertető szerint a megfelelő erővel hajtott uszony még a hagyományos, un. lágy uszonyoknál is nagyobb mértékben képes hátra hajlani. Jelentős különbség azonban az, hogy míg a lágy uszonyok ívesen hajlanak meg (akár még vissza is fordulnak) a Seawing Nova tolla egyenes marad. A hidrodinamikai kísérletek alapján kialakított forma biztosítja, hogy a munkavégzést biztosító merev felület ellenállása kellő hajtó(toló)erőt képvisel, ugyanakkor még hosszabb távon se terheli túl a búvár lábizmait. A tervezők vélhetően az uszony sajátos kialakításával azt is elérték, hogy a fel-le mozgatás végpontjainál (irányváltás) kialakuló rántás a lehető legkisebbre csökkenjen, ami az izmok idő előtti kifáradását, illetve az izomgörcsök kialakulásának lehetőségét is csökkenti. Az uszony tolla enyhén felfelé ívelődik, ami „húzáskor” az erőkifejtést növeli, emeléskor viszont könnyítést eredményez. Az uszony elején egy „rétegelt” kialakítású ovális nyílás is részt vesz az erőkifejtésben-könnyítésben.

A Scubapro korábbi uszonyainak előnyös tulajdonságainak és a hidrodinamikai újdonságok együttes felhasználása révén érték el a tervezők, hogy a Seawing Nova kiemelkedően jó tolóerőt biztosít. Sajátos és egyedülálló a lábrész kialakítása is. A hagyományos pántos uszonyoktól eltérően majdnem a búvár egész lábfejét körbeveszi a merevített talpú lábrész. Ez a megoldás jelentősen csökkenti a boka terhelését és az izmok idő előtti kifáradását, megerőltetését. Az uszony hagyományos- és un. rugós uszonypánttal egyaránt felszerelhető. A Scubapro Seawing Nova-val a Szenteltvíz Búvárboltban (Budapest, VII. kerület Király utca 81.) ismerkedtünk meg.


SZERKESZTŐSÉG – KKA