Én csak búvárkomputert akartam venni...
...beszélgetés Szabó Attilával


(I. rész) Hogy kerültél kapcsolatba az SSI rendszerrel?
Mint tudod, mi eredetileg PADI bázis voltunk. Sokan nem is tudják, de én megcsináltam a Course Director elővizsgákat, csak nem hívtak meg a tanfolyamra. Ugyanis a PADI-nál úgy van, hogy előbb az összes vizsgát kell megcsinálni, és csak utána lehet jelentkezni a Course Director tanfolyamra, ahová majd meghívnak egyszer csak, talán. Rengeteget dolgoztunk a PADI-nak, nagyon sok könyvet és egyéb anyagot fordítottunk le, és ők erősen nyomták is az én Course Directorrá válásomat. Mint később kiderült, sajnos csak szóban. 2003 májusában már úgy ment a felszerelés eladásunk, hogy szerettem volna bővíteni, és búvárkomputert is szerettem volna árulni a boltunkban. Persze addig is volt például Suunto, de nagyon szerettem volna saját behozatalból megoldani, és a külföldi szaklapok tanulmányozása után az Oceanicra esett a választásunk. Kiutaztunk tárgyalni az európai disztribútorral, akikről kiderült, hogy nemcsak az Oceanic disztribútora, de a Seemann Sub cég tulajdonosa is, sőt az SSI-nak is résztulajdonosa. Eredetileg mi csak komputert mentünk venni, végül teljes Oceanic, később Seemann Sub és Atomic, SeaLife forgalmazás lett belőle.
Amikor az első időszakban a háromszorosát forgalmaztuk, mint amit ők elvártak tőlünk, komolyabban kezdtek venni minket, és felvetették, hogy az SSI-nak kéne egy közép-európai képviselet, bár ök már tárgyaltak valakivel itt Magyarországon. Mivel nekünk már működő üzletünk volt, megkérdezték, mi lenne, ha mi látnánk el ezt is?
Szépen megköszöntem nekik és azt mondtam, hogy már a PADI-val foglalkozom, ráadásul már a Course Director-i tanfolyam meghívás is szinte a zsebemben van, hiszen a PADI igazgatója személyesen ígérte meg, hogy most már tuti ott leszek a következőn. (Az előzőre állítólag 2 nappal később érkezett meg a jelentkezésem!) Ám ha esetleg valami közbejön, és már megint csak ígérgetnek - mint már annyiszor -, akkor én befejeztem a PADI-val való foglalkozást és leülhetünk tárgyalni, mert az SSI rendszer, mint olyan, az tetszik.
Vettünk egy komplett csomagot Open Water-től az Instructor Trainer-ig, hogy átnézzem, mégis mennyire más az SSI, mint a PADI. Kiderült, hogy körülbelül 4 mondatot kell változtatnom. Annyi az egész például, hogy nem 18, hanem 9 méter percenként a maximális emelkedési sebesség.
Pár hónapra rá végül megjött a PADI levele, hogy 70 embernek fogadták el a jelentkezését a Course Director-i tanfolyamra.

És Te voltál a 71-edik, gondolom?
Így van. Ez nem vicc, megvan még az e-mail is, de írták, hogy most már a következőben biztos, benne leszek. Na, ezt egy kicsit zokon vettem. Aztán amikor februárban írtak egy levelet, majd felhívtak, hogy hü, nem érkezett be a jelentkezésünk, mi történt - közöltem velünk, hogy sajnos ők jelenleg csak a másodikak lettek, viszont mi csak egy jelentkezőt fogadunk el, egy rendszer szerint oktatunk.
Nem hiszem, hogy azzal kellett volna szórakozniuk, aki itt Magyarországon súlyos tízmilliókat ölt abba, hogy a PADI anyagokat honosítsa, ekkorra ugyanis már szinte a teljes rendszer le volt fordítva, lektorálva, jó része nyomdába is került. Erre persze a PADI pénzt nem adott, a jogdíjat viszont azonnal elkérte.
A fordításról még csak annyit, hogy egy-egy anyagot mire átvertünk rajtuk az egy-másfél év volt, úgy, hogy minden költséget én álltam. Ja, és azt az évi 5-600 minősítést is kiadtuk, minden anyagot használtunk, szóval nem hiszem, hogy a legrosszabb ügyfeleik voltunk. Jó barátságban váltunk el, de inkább leültünk tárgyalni az SSI képviselőivel. Én a korrektséget szeretem és nem az átverést!

Hogy ment az SSI-ra átállás?
Amikor az SSI és mi elkezdtük a tárgyalást, keményen közöltük a feltételeinket. A legfontosabb az volt, hogy a kártyagyártás Magyarországon legyen. Nem akartuk, hogy ismét hónapokig kelljen várni a kártyára, mint a PADI-nál például. Meg aztán tudod, néha összekeverik a neveket, fényképeket, nyáron további hónapokat csúsznak, minden PADI oktató ismeri ezt a tortúrát.
A másik feltétel a tananyag volt, ne kelljen nekem itt is másfél évet küzdenem anyagonként azért, hogy saját pénzből kiadhassunk bármit magyarul. Elértük, hogy most előzetes megkérdezésük nélkül, én közlöm velük, hogy mit akarok lefordítani, kiadni és akkor az van. Nincs kérdezés, hogy miért vagy kell-e ez. Nekik nincs más dolguk mint 60 napon belül elküldeni a nyomdakész angol nyelvű anyagot. Ezután persze már küldhetik és küldik is a jogdíj számlát. Így nem akadályozzuk egymás munkáját és mindenkinek elég kényelmes. Egyet kötöttek ki, hogy az Open Water teljes és az Open Water Instructor anyag 2004. december 20-ig legyen meg. Ezt a tervet, azt hiszem, már túlteljesítettük.
Egy SSI oktató most megteheti azt, hogy hét közben az elméletet és a medencét leadja, hétvégén nyílt víz, pénteken délben elküldi az igényt Interneten, majd egy óra múlva besétál hozzánk, elviszi magával a kártyát, és ha a tanuló hétvégén levizsgázott, akár a víz alatt azonnal átadhatja neki a minősítést. Nincs várakozás, nincs hiba és Magyarországon magyarul történik az ügyintézés. Na ez az, amit én szerettem volna, és ezt nem tudja egyetlen más amerikai rendszer sem nyújtani Magyarországon.

Hogy viselték a régi magyar SSI oktatók az új főnököt?
Amikor 2004. január 15-től beindult a központ, megkerestem levélben az összes hivatásost, tehát Instructor és Dive Con minősítésű SSI búvárt és meghívtam őket egy megbeszélésre. Elmondtam nekik mindent szépítés nélkül, hogy szerintünk mitől lesz jobb az új felállás, és mitől lesz rosszabb, vagyis inkább szigorúbb.

És beálltak a sorba, vagy sokaknak furcsa volt a hirtelen jött szigor?
Nem mondom, hogy mindenki örült, de nagyjából a 70 százalékuk megújította magát. Korábban egy kicsit laza volt az egész SSI itt, kis hazánkban, tananyag használatban például. Sokan úgy gondolták, az SSI azért jó, mert azt csinálhatnak, amit akarnak, senki nem felügyeli őket, éppen ezért lettek SSI oktatók. Nekik nem nagyon tetszett az, ahogyan ezt én szeretném csinálni. Ők felálltak és távoztak a megbeszélésről. Kevesen vállalták fel nyíltan.

(II. rész) Milyen az SSI minőség biztosítása?
Szigorú, de igazságos. A legfontosabb tanfolyamok minősége. Sok más rendszerből átjött oktató ezért csatlakozott az SSI-hoz, mert nálunk van a legszigorúbb minőségbiztosítási rendszer. Minden oktató egy magyarországi Dive Centerhez van regisztrálva, nem egy távoli angol, vagy amerikai bázishoz. Jelenleg 10 Dive Center (DC) van Magyarországon, a DC vezetőjének minden évben kötelessége elmenni egyszer és végigülni egy tanfolyamot az oktatóinál. A DC tanfolyamaira mi megyünk ki, a miénkre Németországból jön ellenőr, egyébként ők eddig szinte minden oktató tanfolyamunkon itt voltak. Volt rá példa, hogy most akkor ő átveszi a vizsgát, ilyenkor persze ennek az összes feltételét nekünk kellett biztosítani.
Nálunk egy kicsit nehezebb az előrejutás is, mint más rendszerben. PADI-ban például 9 merüléssel Advanced búvár lehetsz, és akár az ötödik merüléseden 30 méterre merülhetsz, ha az Advancedet deep specialitással kezdik. Az SSI-ban 24 igazolt merülésig Advanced kártyáról csak álmodni lehet. Tanulj meg merülni, lebegni és csak ezután lehetsz Advanced.

Ez érdekes, nálatok például a Stress & Rescue (mentőbúvár) specialitás, és nem "nagy" tanfolyam, mint más rendszerekben. Ez kicsit ellentmond az előbbieknek, nem?
Nem igazán, az oktatók 90 százaléka szerint a Stress & Rescue az Open Water tanfolyam része kellene, hogy legyen, annyira fontos. Ezért van az, hogy mi ezt a tudást az OW tanfolyam elvégzése után azonnal elérhetővé tesszük. Te is tudod, hogy a Stress & Rescue anyaga főként az önmentésről szól, arról, hogy magadon tudj segíteni. Az egy másik kérdés, hogy máson hogyan fogsz tudni segíteni, de ez nem csupán a végzettség, sokkal inkább emberi tulajdonság kérdése. Végezhetsz te bármilyen Rescue tanfolyamot, 500 merülés után, ha emberileg képtelen vagy egy éles helyzetben segíteni, mert leblokkolsz.

Visszatérve a minőségre, mi a minimum, amit egy SSI OW tanuló meg kell hogy kapjon?
Egy tankönyv, napló, táblázat. Az otthon tanulóknak egy DVD, illetve az oktató adhat felvarrható jelvényt, oklevelet. A tankönyvön nem lehet spórolni, mert a szabályzatban le van írva, hogy a könyvben a teszteket tollal ki kell töltetni a tanulóval, és azokat csatolni kell az anyagához eredeti példányban, fénymásolat nem jó. Mi egyébként is jó dolognak tartjuk a könyvet, okos emberek írnak benne okos dolgokat, később is érdemes forgatni egy búvárnak.

Említetted a tananyagok fontosságát, mi van meg jelenleg magyarul?
Az Open Water könyv és DVD, 8 specialitás, minden szint összes tesztje, nitrox DVD éppen szinkron stúdióban, Instructor manual, Divecon könyv, rengeteg kiegészítő táblázat, és apróságok. Ez év decemberére a tananyagok fele meglesz, jövő év végéig az összes specialitás is, ezzel az Advanced is le lesz fordítva.

Hogy néz ki az otthon tanulós tanfolyam?
A tanuló megveszi a szettet, a DVD itt kötelező. Ez csupán 2500 forint felár, ami egy gyári, több órás profi DVD-ért lássuk be, nem nagy pénz. Otthon megtanulja az anyagot, kitölti a fejezet végi teszteket. Ha kész, bejön, én ellenőrzöm a teszteket, megírja a zárótesztet, megcsináljuk a medencét akár egy nap alatt, hiszen a gyakorlatokat ismeri a DVD-ről, ezerszer megnézte több kamera állásból és a standard is engedélyezi. Egy kritérium van, ötször kell vízbe menni, és szét kell szedetni illetve összerakatni a felszerelést. Ez fontos, hiszen bárhová megy később, neki kell összeraknia a felszerelését, és a vízbemeneteli módokat is ismernie kell, nem lepődhet meg a hajón egy óriáslépéses vagy háttal bedőlős bejutáson. 5 nyílt vízi merülés a kötelező, 4 készülékes és egy sznorkeles, azt is meg kell ugyanis tanulnia egy Open Water búvárnak.

Szerinted egy búvár miért kezdjen pont SSI-ban merülni?
Én azt mondom, egy tanuló oktatót válasszon, ne rendszert. Egy a fontos: kapjon olyan kártyát, amit nemzetközileg elismernek. Nem biztos, hogy a mi rendszerünk olcsó, de tudod, szerintem nem mindegy, hogy a vizsgázott búvár mit kap a pénzéért, hogyan merül. Nálunk forint-fillérre kötött a tanfolyam ára, az oktató személye döntsön, ne az ár, ami esetleg később visszaüt. Nálunk az ár azonos, így az oktató személyes vonzereje dönt. Hogyan tud előadni, mennyire jó viszonyul a tanulókhoz, és így tovább. Sajnos még mindig sok, a nagyszoba szőnyegén oktató van hazánkban, ahol az oktatás minősége sokszor nem elégséges. Ezek az oktatók azt nem gondolják végig, mi lesz, amikor a tanfolyamon végigzavart, esetleg felszerelést se sűrűn látott végzett búvár elmegy egy túrára, ahol más búvárok is merülnek. Láttam már sokszor, amikor ilyen oktatónál végzett búvárok nem tudták összerakni a cuccot, lebegésről még csak nem is hallottak, 20 perc alatt elfogyott a levegőjük és még sorolhatnám. Aztán csodálkoztak, amikor a másik jóval több tudást birtokló búvárról kiderült, hogy szintén az OW tanfolyam utáni első merülését végzi éppen. És tudod, ezekben a búvárokban végül nem az fog megmaradni, hogy de jó, öt-tízezer forintot spóroltam, hanem hogy öt becsapták, mert nem tanították meg a pénzéért semmire. Szerinted vissza fog menni az oktatójához, fogja öt ajánlani másnak?

SSI jövőbeni piaci helyzete?
Aki akart, az már váltott. Az oktatók kicsit olyanok, mint csigák, nem szeretnek mozdulni, kibújni a csigaházukból. Biztos van még persze sok olyan nem SSI-os, de magas minőséget nyújtó oktató, aki átjönne. Rájuk számítunk is a jövőben, de igazából egy oktatónak a Dive Center rendszerünk miatt érdemes váltani. Ha valakinek SSI Dive Centere van, akkor a befizetett éves díjnak látja az értelmét, itt látja az eredményét, ebben különbözünk a többi amerikai központú rendszerektől.

Újdonságok a rendszerben?
Újdonság, hogy ez év ősztől jön a technikai búvár anyag, januárban indul az SSI Tech. Az SSI-ban eddig nem volt technikai ág, most egy csapásra mindent behoznak, advanced nitroxot, trimixet, tech deepet, mindent. Ausztráliában már megy ez a program, ott sikerrel tesztelték, úgyhogy most kiterjesztik az egész világra. A gond csak az lesz, hogy nincs oktató. Szerencsére az SSI-ban az átképzési rendszer elég jó, TDI, PADI, IANTD technikai búvár oktató nagyon gyorsan átképezhet, mert csak a különbségeket kell elsajátítania. Ez nagy előny például a PADI-val szemben, ahol egy más rendszerben már végzett oktatót ugyanúgy beültetnek a teljes Instructori tanfolyamra, mintha frissen végzett Dive Master lenne.

Köszönöm a beszélgetést, és sok sikert kívánunk az SSI Magyarország további működéséhez!

Szabó Károly divecenter.hu-n megjelent interjúja alapján...
Köszönjük a divecenter.hu segítségét!


BÚVÁRINFÓ, 2004-2005. JANUÁR


SZERKESZTŐSÉG