Szezonnyitás Rudabányán


Május első két napján megkezdődött Rudabányai-tónál a búvárszezon és ezzel egy időben a tó körüli idegenforgalmi- és turisztikai fejlesztések a Miskolci Manták Búvár Egyesület szervezésében. Sajnos a szezonnyitásnak nem kedvezett az időjárás, végig esett, fújt a szél és hideg is volt, ennek ellenére szép számmal érkeztek búvárok és kísérők. Képviseltette magát Koral Tekki Dive School, Karsztvíz Sportegyesület, Deepex Búvárklub és nem utolsó sorban a CRESSI, a 2015-ös legújabb búvárfelszereléseivel.

Az első nap volt a jobb idő, így viszonylag kellemesebbek voltak a merülések és egy jó hangulatú szalonnasütést is sikerült összehozni. Sajnos a második napon érkezők erről a kellemes programról lemaradtak, de a merülésekben azért részt tudtak venni.

Szinte minden búvár a tó mélyebb részére volt kíváncsi, a meredek sziklafalakra és a fás öbölre. A búvárok – kis túlzással – igazi felszerelés bemutatót tartottak: majdnem minden gyártó-márka „jelen volt”. A készülékek esetében is nagy volt a változatosság, a merülők a mono 12 literestől a dupla 20 literesig – szinte – minden elképzelhető összeállítást használtak.

A bátrabbak vizes neoprén ruhában merültek és így rövid időn belül megérezték a tó (alacsony) hőmérsékletét. A víz hőmérsékletről azt kell tudni, hogy a tóba folyamatosan 3,5 Celsius fokos víz folyik be és a mélysége miatt nem igazán tud felmelegedni. Akik már merültek itt, vagy informálódtak, azok – szinte kivétel nélkül – szárazruhában merültek.

Akik mélyebbet merültek – ez úgy 30 métert jelentett –, azt tapasztalták, hogy 12-15 méterig a látótávolság tűrhető volt. Azután egy 1,5 méteres rétegben a kávézaccra emlékeztető sáv következett, majd kitisztult és kiváló volt a látás. A „zaccos” réteg miatt romlottak a fényviszonyok – voltak, akik ezt koromsötétnek minősítették –, amit ellensúlyozott a dimbes-dombos, sziklás ajzat.

Voltak, akik nem a tó mélyebb részét keresték fel, s így bebarangolták a fákkal teli öböl részt és nem hagyták ki a meredek sziklafallal tarkított tó peremet sem, valamint víz alatt megnézhették a régmúltat idéző fejtési szinteket. (A tó fölé magasodó négy darab 20 méteres fejtési szint folytatódik lefele a víz alatt is.)

A Bányakapitányság hivatalos adatai alapján a 4,5 szint folytatódott lefelé, tehát 70-75 méteres volt (lehetett) eredetileg a tó legmélyebb pontja. A bánya üzemen kívül helyezése óta ez megváltozott, mert volt jó néhány víz alatti omlás-leszakadás (suvadás). Egyelőre nekünk (a Mantásoknak Szer. megjegyzése) is rejtély, hogy mennyi a tó maximális mélysége, merüléseink során 54 méterre jutottunk le.

A merülések befejeztével egy igazi falusi gulyás várta a látogatókat.

Ezúton szeretnék köszönetet mondani az összes résztvevőnek, mindenkit szeretettel várunk a közeljövőben is. Köszönet az Aranyló Vendégház és Rózsavölgyi panziónak a vendégszeretetükért, a kitűnő szállásért és ellátásért.

Elérhetőségek: 06-30-458-9-93 / kriszmanta@indamail.hu / Megtalálhatók vagyunk a Facebookon is!


BÚVÁRINFÓ, 2015. ÁPRILIS-MÁJUS-JÚNIUS


JUHÁSZ KRISZTIÁN egyesületi elnök